МЕДУЧЕТ SQL
Компьютерная программа
для лабораторий и медицинских центров
Сколько стоит 1 пропущенный звонок?

Интуитивно понятно, что непринятые телефонные звонки от потенциальных пациентов - это прямой путь к недополученной прибыли. Давайте попробуем подсчитать, какой доход будет недополучен в течение месяца из-за того, что звонки были пропущены?

Например, судя по отчету, который показывает, чем заканчиваются поступающие зв... .

Читать далее...

Про інтеграцію з eHealth

В цьому листі я хочу зупинитися на нашій позиції щодо інтеграції із проектом eHealth, який останнім часом агресивно піариться розробниками цієї системи у ЗМІ, через соціальні мережі і через спам.

Наприклад, ось витяг із рекламного листа, який ми отримали від одного із учасників цього проекту:

"19 жовтня Верховна Рада схвалила медичну реформу, ініційовану Міністерством охорони здоров’я. Оголошено офіційний старт змін.
З 2018 року усі медичні заклади первинної ланки переходять на нову модель роботи і починають працювати з центральними реєстрами електронної системи eHealth."


Звичайно, якщо ви читаєте таке, то відразу виникає думка, що ви щось пропустили, що потрібно терміново щось робити, десь реєструватися, бо інакше буде біда, вас закриють, оштрафують, посадять...

Глибоко і спокійно вдихніть і видихніть. Ви нічого не пропустили і бігти нікуди не потрібно. Дивіться, що воно таке...

На першому етапі реформа стосується лише первинної ланки, а саме - роботи сімейних лікарів у ДЕРЖАВНИХ закладах охорони здоров'я. Мінздрав більше не буде платити ДЕРЖАВНИМ поліклінікам фіксовану суму для їх утримання і забезпечення їх роботи. Модель фінансування змінюється, і ДЕРЖАВНІ поліклініки будуть тепер отримувати кошти за підписання договорів на обслуговування із конкретними пацієнтами.

Саме для того, щоб рахувати ці гроші, і створюється система eHealth. По суті, в ній - лише три великі таблиці:

  1. Список сімейних лікарів
  2. Список пацієнтів
  3. Список договорів між лікарями і пацієнтами.

Тому текст "лякалки", яку зараз усім розсилають, слід трохи уточнити:

"З 2018 року усі ДЕРЖАВНІ медичні заклади первинної ланки переходять на нову модель роботи і починають працювати з центральними реєстрами електронної системи eHealth."

Звичайно, якщо ви представляєте державну поліклініку, то у вас може статися панічна атака, бо з наступного року вам не будуть "нізвідки" падати на рахунок кошти, щоб платити зарплату медичному персоналу, оплачувати комунальні послуги і будувати дачу за містом (це не зовсім так критично, бо буде первний перехідний період... але суть саме така). І для того, щоб хоч якісь копійки назбирати, ви кинетесь реєстуватися у eHealth, бо думка про те, що кошти можна заробити якось інакше, ніж відсмоктувати від держави або здирати їх через благодійні фонди, в голову відразу не приходить.

Якщо ви представляєте комерційний медичний заклад, то ви також можете приєднатися до eHealth і зареєструвати свій заклад, своїх сімейних лікарів і договори між ними, щоб отримати бюджетне фінансування. Але давайте разом подумаємо над економікою цього процесу...

Отже, якщо ви РЕЄСТРУЄТЕСЯ, то за кожного пацієнта держава платить вам 350 грн. на рік (це середня величина, може бути трохи більше або менше). Але ви отримуєте не всю суму відразу, а шматочками, по 1/12 кожного місяця (за умови, якщо буде достатнє бюджетне фінансування). При цьому ви не маєте права вимагати від пацієнта додаткову оплату за будь-які консультації сімейного лікаря і за певний перелік досліджень (включаючи лабораторні дослідження), скільки б їх не було протягом року (точного переліку цих послуг ще немає).

Проте, ви можете продавати пацієнту додаткові консультації вузьких спеціалістів (до них реформа добереться пізніше) і складні методи обстежень (УЗД, МРТ, КТ, рентген, певні лабораторні тести).

І ще будьте певні, що кількість перевірок вашого закладу різко зросте, бо за кожну бюджетну копійку з вас виймуть душу.


У сухому залишку, маємо такі переваги і недоліки реєстрації кожного пацієнта у eHealth:

Плюси:

  • можливий дохід у сумі 350 грн. на рік (якщо у державному бюджеті вистачить коштів)...  це близько $1 на місяць
  • можливий дохід від продажу консультацій вузьких спеціалістів і складних діагностичних методів

Мінуси:

  • витрати на необмежені консультації сімейного лікаря
  • витрати на необмежену кількість примітивних лабораторних досліджень
  • збільшення витрат на утримання закладу (прибирання, туалети, питна вода, амортизація обладнання, робота ресепшн тощо)
  • витрати і нерви на кожну перевірку закладу
  • зміна контингенту пацієнтів (більше пенсіонерів і неплатоспроможних громадян)
  • що робити, якщо у держави закінчилися кошти, вам не приходить "абонплата", а пацієнти продовжують ходити?


Якщо ви НЕ РЕЄСТРУЄТЕСЯ, то ви не отримуєте від держави 350 грн. на рік... Але ж ваші пацієнти нікуди не дінуться і однаково прийдуть до вас. І ви візьмете з них 350 грн. за кожен візит, а не за весь рік!

Можливо, ви побоюєтеся, що пацієнти можуть потікати від вас до державної полікліники, де Мінздрав заплатить за них 350 грн. на рік, і де буде "all inclusive" ("все включено")? Але задайте собі питання: а чому ці пацієнти раніше ходили до вас, а не до державної поліклініки, де і так все було "на шару"? Що зміниться для цих пацієнтів у поліклініці? Мабуть, не багато, бо рівень фінансування від держави залишається попередній, 
просто кошти розподіляються інакше, а витрати - ті ж самі.


Отже, переваги і недоліки НЕ-реєстрації кожного пацієнта у eHealth:


Плюси:

  • 350 грн. за кожен візит (ну, може трохи більше чи менше, але суть у тому, що це "за кожен раз", а не "за рік").
  • можливість продажу БУДЬ-ЯКИХ додаткових консультацій та діагностичних обстежень
  • немає ніякого фінансового контролю і шантажу з боку держави
  • ви можете брати на роботу більш кваліфікованих спеціалістів, бо є чим платити їм зарплату
  • до вас ходять платоспроможні пацієнти
  • роботи - менше, а доходів - більше

Мінуси:

  • державні поліклініки називають вас безсердечним капіталістом


Станом на 24.10.2017 до eHealth приєднався 481 медичний заклад. На моє запитання до координатора проекта, скільки із цих 481 є комерційними закладами, він роздратовано відповів: "А до чого саме це питання?" І на подальші уточнення так і не відповів. З цього я роблю висновок, що ця кількість дорівнює нулю. Мені здається, що саме економічні міркування призводять до того, що комерційні медичні заклади не поспішають приєднуватися до eHealth. Бо таке приєднання означає суттєве добровільне обмеження доходів закладу і додаткові проблеми! От просто самі собі вистрілили у ногу.

До речі, ця ж сама логіка стосується і державних закладів. Як тільки вони стануть автономними і отримають можливість легально заробляти кошти на продажу медичних послуг, вони рано чи пізно запитаюсь себе: а для чого ми обмежуємо свій дохід з одного пацієнта сумою у 350 грн. на рік? І почнеться процес від'єднання від eHealth... Ну, може, найменш платоспроможних пацієнтів повісять "на державу" і заключать для пристойності пару сотень договорів, але з усіх інших набагато вигідніше буде брати "живі" гроші і не звітувати за це ні перед ким. Пацієнту нема куди тікати!

Якщо вже розмірковувати далі, то і державі не вигідний процес реєстрації медичних закладів і лікарів у eHealth. Бо це призведе до подальшої реєстрації договорів із пацієнтами і потягне за собою обов'язкові виплати "за пацієнтів". Чим менше пацієнтів зареєстровано у eHealth, тим більше бюджетних коштів буде зекономлено!

Тому, з точки зору фінансів, робота системи eHealth не вигідна ні медичним закладам, ні Мінздраву, а вигідна вона пацієнтам і самим розробникам eHealth (до речі, знаєте, скільки вже витрачено на розробку цієї супер-системи із трьох таблиць? Більше 600 тис. доларів... це не наводить вас на певні думки?... ви за скільки придбали нашу програму?).

Якщо вказані аргументи ще не відбили у вас бажання пограти із державою у цю гру, то ви можете абсолютно безкоштовно зареєструвати свій заклад, лікарів і договори із пацієнтами безпосередньо на сайті eHealth (принаймні, така можливість була заявлена розробниками від самого початку).

Чому ми не додаємо "МЕДУЧЕТ SQL" до списку медичних інформаційних систем, які інтегруються з eHealth? На те є декілька причин:

  • Наші клієнти - це, переважно, комерційні медичні заклади. І жоден з них не виказав бажання приєднатися до eHealth.
  • "Інтеграція з eHealth" - це одноразова процедура. Припустімо, ви один раз зареєстрували свій заклад в eHealth за допомогою однієї кнопки в "МЕДУЧЕТІ". Більше така реєстрація не знадобиться вам ніколи. Для чого таку кнопку постійно тримати у програмі? З таким же успіхом можна було б заставляти розробників медичних систем реєструвати клініку у податковій інспекції (всі ж платять податки... зручно ж, якщо у програмі буде така кнопка?).
  • Пройти процес реєстрації можна безкоштовно на сайті самого проекту eHealth.
  • Весь проект від самого початку погано пахне.

Я не виключаю, що ми також будемо вимушені інтегрувати "МЕДУЧЕТ SQL" із eHealth у майбутньому, якщо це буде потрібно нашим клієнтам. Наразі особливої користі у такій інтеграції ми не бачимо.

Насамкінець, хочу привести саме перше речення на головній сторінці сайту eHealth, яке відразу вводить читача в оману і спотворює головну ідею проекту:

"Що таке система eHealth?
Електронна система охорони здоров’я eHealth – це система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги."


Насправді, це - звичайний різновид системи документообігу для обліку договорів між лікарями і пацієнтами. Її наявність чи відсутність ніяк не впливає не лише на якість медичних послуг, але і на саму можливість надання таких послуг.

Вас дурять, будьте уважні!